Бір халық өзінің тарихын білмесе, бір ел өзінің тарихын жоғалтса, оның артынша өзі де жоғалуға ыңғайлы болып тұрады.
Міржақып Дулатұлы

Әскери коммунизм

333
Әскери коммунизм - e-history.kz

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі:

Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу

Зерттеу сұрағы: Қазақстан үшін жаңа экономикалық саясаттың артықшылықтары қандай болды?

Педагогтің аты-жөні:Инуар Жайнагүл
Күні:14.12.2023ж
Сыныбы: 8 «Б»Қатысушылар саны: 25                   Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:

Қазақстандағы Жаңа экономикалық саясат  (1921-1925 жылдар).

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау; 

ЖЭС-тың тиімділігін анықтау

 

Сабақтың мақсаты:

ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдайды

ЖЭС-тың тиімділігін анықтау

 

   

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ -тың басы

Қызы -ғушылықты ояту

 

5мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын тексеру

 

3мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа білім

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, сыныпты түгендеу 

Психологиялық жағымды ахуал туғызу. 

 

Оқушыларды  ұлттық құндылыққа дәріптеу мақсатында «ою» арқылы топқа бөлу: 

I-топ   II-топ  III-топ   IV-топ

 

Топ ережесін түсіндіру

топтастыру

 

 

 

 

 

 

Өткен сабақтағы алған білімін қайталау, бағалау мақсатында.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты   байланыстыру мақсатында ой қозғаусуреттер мен сұрақтарын  қояды. Бейнематерил көру арқылы жаңа тақырыпты ашады

 

 

 

 

 Түрткі сұрақтар қою бүгінгі сабаққа белсенділіктерін арттыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әрбір оқушының жаңа сабақтан алған білімін тексер

 

 

 

 

 

 

Оқушылар бір-біріне 

«Додекаэрд»-тан түскен суретке қарап бүгінгі күндеріне сәттілік тілейді.

Сұрақтарға жауап береді

 

Оқушылар оюды таңдау арқылы 4 топқа бөлінеді

 

Топтың ережесі:

1.Топ басшысына бағыну

2.Белсенді болу

3.Бір-бірін тыңдау,өз пікірімен ашық бөлісу,басқалардың пікіріне құрметпен қарау.

4.Уақыт шегінде жұмыс жасау

 

 

 

 

ІІ. Үй тапсырмасы

Wordwall әдісі арқылы тексеру:

1.Азық-түлік салғырты қай жылдан бастап болды?1920жылдан

2.Жұттың кесірінен малдың қанша пайызы қырылды? 80пайыз

3.1921жылы қандай оқиғалар болды?Жұт пен ашаршылық болды

4.Қырғыз (Қазақ)АКСР құрамына кіретін 4 облысты атаңыз?

Семей,Ақмола,Торғай,Орал

 

 

5.1924-1929жылдары ҚазақАКСР-ның астанасы болған қала? Қызылорда қаласы

6.1920жылы 2қыркүйекте ҚАКСР астансы болып жарияланған қала?

 

Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау   жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырамын

 

Оқушылар  оқулықтан бүгінгі сабақпен танысып оқып шығып, керекті мәліметтерді жазып алады

 Түрткі сұрақтар қою бүгінгі сабаққа белсенділіктерін арттыру.

 

 

  • ЖЭС дегеніміз не?
  • ЖЭС-ті енгізу қажеттілігі неде болды?

 

 

 

Оқулықтан бүгінгі сабақты оқып, негізгі мәліметтерді   жазып алады.

 

 

 

1-тапсырма

Берілген әскери-коммунизм мен жаңа экономикалық саясаттың белгілерін  ажыратып дәптерге жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Тапсырма:

ЖЭС жүргізудің себептері мен салдарын анықтаңыз

 

 

 

 

3-тапсырма:

Топтық жұмыс SWOT әдісі арқылы талдау жасайды

1-топ:ЖЭС-тыңүш артықшылығын анықтайды

2- топ: ЖЭС-тің үш әлсіз тұсын анықтайды

3- топ: ЖЭС-тің үш мүмкіндігін анықтайды

4- топ: ЖЭС-тің үш қауіп-қатерін анықтайды

4-тапсырма 

Топтық жұмыс

ЖЭС-қа PEST талдау жасайды

 

1-топ ЖЭС-тың Қазақстанға екі саяси әсерін анықтайды.

2-топ ЖЭС-тың Қазақстанға

екі экономикалық әсерін анықтайцды

3-топ ЖЭС-тың Қазақстанға екі әлеуметтік әсерін анықтайды.

 

Күй шертіледі

 

 

Бекіту тапсырмалары:

1Жылдар сөйлейді әдісі

2 Wordwall әдісі арқылы бекіту

 

Мақсаты

Оқушылар бір-бірін тыңдау дағдыларын дамытуғабағытталады,сабаққа белсенділігі артады

 

Оқушылар топтастыру арқылы бір-біріне жақындасады,көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады

 

 

 

Дескриптор:

Оқушының жылдам әрі функционалдық түрде сыни ойлануын дамыту

 

 

 

 

Мұғалім оқушыларды бағалап отырады

 

Топ басшылары бағалау парғымен бағалап отырады

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Өзін-өзі бағалау

 

 

 

 

«Додекаэрд»

 

 

 

 

 

 

 

 

Карточкалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентатция 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейнетаспа 

 

Презентатция

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақ-жауап

 

 

 

 

 

 

8-сынып

Оқулық

 

 

 

Карточкалар

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

20мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 2мин

 

 

 

 

 

5мин

 

 

 

Жұптық  жұмыс 

Оқушыларды жұптастырп, тапсырманы жұппен алмаса отырып тексеру  

 

 

 

Оқушыларға жаңа тақырыпты толық меңгеруге бағытталады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Сергіту сәті»

 

 

 

 

Дескрипторлар:ЖЭС жүргізудің кем дегенде екі себебін анықтайды;

ЖЭС салдарының кем дегенде екеуін анықтайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалім оқушыларды  бағалап отырады

 

 

 

Мұғалім топтарды бағалап отырад

Дескриптор:

Әскери-коммунизм мен жаңа экономикалық саясаттың белгілерін дұрыс ажыратады

Стикер

Интерактивті тақта

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интеативтік тақта

 

Оқулық

 

 

Презентатция

5 мин

 Кері байланыс

 

 

 Үй тапсырмасы

Киіз үйге бүгінгі тақырыптан алған әсерлерін, пікірлерін жазып салады.

 

⸹25-26 оқу. 103-беттегі

ЖЭС-қа эссе жазу

 

Өзін-өзі бағалау

Бағалау. Мұғалім оқушыларға оқу мақсатына жеткенің немесе жетпегенін айтады