«Бүгінгі күнді түсініп-түйсіну үшін де, болашақтың дидарын көзге елестету үшін де кешегі кезеңге көз жіберуіміз керек»
Н. Ә. Назарбаев
Бұл күн тарих бетінде

Жаңалықтар

ҰОС-да ізтүзсіз жоғалған жауынгерлердің жаңа тізімі

837 0
ҰОС-да ізтүзсіз жоғалған жауынгерлердің жаңа тізімі
ҚР Парламенті Мәжілісінің депутаты Камал Бұрханов 1943 жылы Ленинград блокадасын бұзып-жаруға ұмтылған «Ұшқын» операциясы барысында ізтүзсіз жоғалған жауынгерлер тізімін елімізге алып келді.

ҚР Парламент Мәжілісінің депутаты, с.ғ.д., профессор К.Н. Бұрханов  2014 жылдың сәуір айында Санкт - Петербург қаласында өткен Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымының Парламенттік ассамблеясы Саясат мәселелері және халықаралық ынтымақтастық жөніндегі тұрақты комиссиясының кезекті отырысы жұмысына Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі делегациясының құрамында қатысқан болатын.

Кезекті комиссия мәжілісінің жұмысында 1941 - 1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 70 жылдығын мерекелеуге дайындық және оны өткізу жөніндегі іс-шаралары туралы сұрақ арнайы қаралды. Отырыста «Помним всех поименно» (президенті – Галина Савельева) ақпаратты –талдау орталығы ұсынған  құнды дүние, 1943 жылдың қаңтарында «Ұшқын» операциясын іске асыру кезінде Ленинград блокадасын  бұзып-жаруға қатысқан қазақ әскери жауынгерлерінің тізімі болды. Бұл тізімде кең-байтақ республикамыздың барлық түпкірлерінен шақырылған 99 жауынгерлердің туған күні мен шақыру орындары көрсетілген. Төменде сол жауынгерлер тізімі түгел берілген.

1. Аблрахманов Тортубай, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Место призыва: Ходжейлинский РВК, Узбекская ССР, Кара-Калпакская АССР, Ходжейлинский р-н.
2. Абделягий (Абдулдиев) Каражан, 1909, рядовой.
Дата и место призыва: Кзыл-Ординский ОВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл.
3. Абдигафаров Жанакай, 1923, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Кустанайская обл.
Место призыва: Амангельдинский РВК, Казахская ССР, Кустанайская обл., Амангельдинский р-н.
4. Абралиев Туктовей, 1911, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Дата и место призыва: Джамбулский РВК, Казахская ССР, Джамбулская обл., Джамбулский р-н.
5. Аинабеков Кибат, 1909, рядовой.
Дата и место призыва: Джамбулский РВК, Казахская ССР, Джамбулская обл., Джамбулский р-н.
6. Айменбетов Мамбетоли, 1909, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Джамбулская обл.
Дата и место призыва: Меркенский РВК, Казахская ССР, Джамбулская обл., Меркенский р-н.
7. Алимбетов Мулдахмат, 1907, рядовой.
Дата и место призыва: Казалинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Казалинский р-н.
8. Алимов Джумин, 1899, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл.
Место призыва: Тайпакский РВК, Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл., Тайпакский р-н.
9. Асланов Салых, 1918, рядовой.
Место призыва: Каттакурганский РВК, Узбекская ССР, Самаркандская обл., Каттакурганский р-н.
10. Аульбаев Кабен, 1896, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Дата и место призыва: Каратюбинский РВК, Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл., Каратюбинский р-н.
11. Ахмеджанов Халиюли, 1919, рядовой.
Дата и место призыва: Железнодорожный РВК.
Казахская ССР, Абраменск, р-н, 2-й аул, отец Мухомеджанов.
12. Ахметов Юсуп Абдурахманович, рядовой.
Дата и место призыва: Пахта-Аральский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Пахта-Аральскийр-н.
13. Байбыриков Кукахиаб, 1900, рядовой.
14. Байгабулов Молфаш, 1906, рядовой.
Место призыва: Сыр-Дарьинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Сыр-Дарьинскийр-н.
15. Байсунов Утинил, 1908, рядовой.
Дата и место призыва: Сарыагачский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Сарыагачский р-н.
16. Балтабеков Каир, 1892, рядовой.
Дата и место призыва: Полянский РВК, Омская обл.
17. Бахивов Нажмат, 1913, рядовой.
Место призыва: Кармакчинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Кармакчинский р-н.
18. Бекмасамбетов Турмагамбет, 1900, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Актюбинская обл.
Дата и место призыва: Челкарский РВК, Казахская ССР, Актюбинская обл., Челкарский р-н.
19. Бектусганов Мусумбай, 1908, рядовой.
Дата и место призыва: Каратальский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Каратальский р-н.
20. Бессинов Сахи, 1915, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл.
Дата и место призыва: Аральский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Аральский р-н.
21. Божабаев Романша, 1922, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Место призыва: Кармакчинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Кармакчинский р-н.
22. Бультеков (Бултеков) Кишкине, 1904 (1902), рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Казалинский р-н, 3-й аулсовет.
Дата и место призыва: 22.07.1942, Казалинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Казалинский р-н.
23. Даскараев Жужлаен, 1909, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл.
24. Джаймурзаев Сроджада, 1908, рядовой.
Дата и место призыва: Аральский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Аральский р-н.
25. Дждидубаев Умар, 1902, рядовой.
Дата и место призыва: Бостандыкский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Бостандыкский р-н.
26. Дикманбетов Килагоп, 1911, рядовой.
Дата и место призыва: Аральский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Аральский р-н.
27. Дорманбеков Ахорай, 1904, рядовой.
Дата и место призыва: Арысский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Арысский р-н.
28. Досанов Магзул, 1898, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл.
Дата и место призыва: Чапаевский РВК, Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл., Чапаевский р-н.
29. Еркебаев Калых, 1905, рядовой.
Дата и место призыва: _.07.1942, Алакульский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Алакульский р-н.
30. Ермаханов Мамби, 1910, рядовой.
Дата и место призыва: Аральский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Аральский р-н.
31. Есгибуров Магиртан, 1905, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Дата и место призыва: Терень-Узякский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Терень-Узякскийр-н.
32. Есембетов Шахмет, 1911, рядовой.
Место призыва: Ленгерский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Ленгерский р-н.
33. Есмагамбетов Макиш, 1912, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Дата и место призыва: Акмолинский РВК, Казахская ССР, Акмолинская обл., Акмолинский р-н.
34. Жамонов Алчи, 1905, рядовой.
Дата и место призыва: Каратюбинский РВК, Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл., Каратюбинский р-н.
35. Жолтов Шаивердин 1898, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл.
36. Жунусов Тулеб, 1902, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл.
37. Ибашов Ерекей, 1915, рядовой.
Место призыва: Кармакчинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Кармакчинский р-н.
38. Имашбеков Макон, 1906, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Чимкентский р-н.
Место призыва: Сайрамский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Сайрамский р-н.
39. Иргалиев Екзам, 1897, рядовой.
Место призыва: Чапаевский РВК, Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл., Чапаевский р-н.
40. Иставлетов Ураз, 1901, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Место призыва: Чапаевский РВК, Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл., Чапаевский р-н.
41. Кабыльбеков Сылдыкнай, 1914, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Джамбулская обл.
Дата и место призыва: Сары-Суйский РВК, Казахская ССР, Джамбулская обл., Сары-Суйскийр-н.
42. Кадралиев Габайбулла 1910, рядовой.
43. Кадыров Кожан, 1912, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Место призыва: Джаркентский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Джаркентский р-н.
44. Калашев Абарухман, 1901, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Кустанайская обл.
Дата и место призыва: Тургайский РВК, Казахская ССР, Кустанайская обл., Тургайский р-н.
45. Каратаев Исамбек, 1916.
46. Касымбеков Байбатырь, 1907, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Чимкентская обл.
Дата и место призыва: Чалновский РВК.
47. Катаев Амырсанн, 1913, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Алма-Атинская обл.
Дата и место призыва: Аксуский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Аксуский р-н.
48. Кашкинбаев Салимгирей, 1920, рядовой.
Дата и место призыва: Каменский РВК.
49. Козметдинов Курбан Фагамович, 1914, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Дата и место призыва: Ленинский РВК, Казахская ССР, г. Караганда, Ленинский р-н.
50. Колдыбаев Кдыобек, 1914, рядовой.
Дата и место призыва: Аксуатский РВК, Казахская ССР, Семипалатинская обл., Аксуатский р-н.
51. Коломбаев Абрам, 1900, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Чимкентский р-н.
Место призыва: Туркестанский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Туркестанский р-н.
52. Колышпаев Омар.
Место рождения: Казахская ССР, Карагандинская обл.
Место призыва Каркаралинский РВК, Казахская ССР, Карагандинская обл., Каркаралинский р-н.
53. Конвамберлисов Емусим, 1910, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл.
Дата и место призыва: Каратюбинский РВК, Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл., Каратюбинский р-н.
54. Коспаев Намбай, 1910, рядовой.
Дата и место призыва: Балхашский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Балхашский р-н.
55. Кудабаев Нурмазин, 1918, рядовой.
56. Кударов Ирмук, 1922, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Дата и место призыва: Сызранский РВК, Куйбышевская обл., Сызранский р-н.
57. Кужабеков Кадырбай, 1897, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Гурьевская обл.
Дата и место призыва: Испульский РВК, Казахская ССР, Гурьевская обл., Испульский р-н.
58. Кунгулов Ибран, 1910, рядовой.
Дата и место призыва: Казалинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Казалинский р-н.
59. Купреисов Малике, 1900, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Дата и место призыва: Тарбагатайский РВК, Казахская ССР, Восточно-Казахстанская обл., Тарбагатайский р-н.
60. Кургалиев Жалдвай, 1909, рядовой.
Дата и место призыва: Каратальский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Каратальский р-н.
61. Кусандыков Кахабай, 1899, рядовой.
Место призыва: Тайпакский РВК, Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл., Тайпакский р-н.
62. Кутукбаев Джаидаулий, 1905, рядовой.
Дата и место призыва: Фрунзенский РВК.
63. Кушманбетов Атубай, 1910, рядовой.
Дата и место призыва: Казалинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Казалинский р-н.
64. Кыстаусаев Канинб, 1911, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Место призыва: Кармакчинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Кармакчинский р-н.
65. Кыставбеков Джамильбек, 1923, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл.
Место призыва: Сайрамский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Сайрамский р-н.
66. Мансуров Марук, 1900, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Алма-Атинская обл.
Место призыва: Джаркентский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Джаркентский р-н.
67. Марзакулов Сейтбек, 1909, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Джамбулская обл.
Дата и место призыва: Сары-Суйский РВК, Казахская ССР, Джамбулская обл., Сары-Суйскийр-н.
68. Махамбетов Саитахан, 1915, рядовой.
Дата и место призыва: Тургайский РВК, Казахская ССР, Кустанайская обл., Тургайский р-н.
69. Минозеденов Гарпарулла, 1923, рядовой.
Место призыва: Талды-Курганский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Талды-Курганскийр-н.
70. Мурзиев Усуп Усуп, 1911, рядовой.
Место рождения: Узбекская ССР, Кара-Калпакская АССР.
Место призыва: Ходжейлинский РВК, Узбекская ССР, Кара-Калпакская АССР, Ходжейлинский р-н.
71. Нащаков Кмиднай, 1897, рядовой.
Дата и место призыва: Шевченковский РВК, Казахская ССР, Гурьевская обл., Шевченковский р-н.
72. Нишимбаев Курбакали, 1917, сержант.
Место призыва: Ленгерский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Ленгерский р-н.
73. Носхозаев Касим, 1897, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл.
Место призыва: Сыр-Дарьинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Сыр-Дарьинскийр-н.
74. Оразалиев Нургали, 1908, рядовой.
Дата и место призыва: Казалинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Казалинский р-н.
75. Сабдалимов Батар-хан, 1915, рядовой.
Дата и место призыва: Алакульский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Алакульский р-н.
76. Саджбандаев Хабдонасыр, 1911, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Актюбинская обл.
Дата и место призыва: Сакмарский РВК, Чкаловская обл., Сакмарский р-н.
77. Сайдысманов Диман, 1909, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл.
78. Сандарбаев, 1902, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл.
Место призыва: Ленгерский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Ленгерский р-н.
79. Сатибелдеев Дармет, 1907, рядовой.
Место призыва: Каратасский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Каратасский р-н.
80. Серихбайн Нави, 1912, рядовой.
Дата и место призыва: Аральский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Аральский р-н.
81. Суханов Myхомежемет, 1901, рядовой.
Дата и место призыва: Саркандский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Саркандский р-н.
82. Таспулат Садых Кемитуш, 1900, рядовой.
Дата и место призыва: Саркандский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Саркандский р-н.
83. Тигульбаев Иуратай, 1908, рядовой.
Дата и место призыва: Казалинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Казалинский р-н.
84. Тоголеев Файзула, 1904, рядовой.
Место призыва: Туркестанский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Туркестанский р-н.
85. Токмамбетов Сейдахмит, 1902, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл.
Дата и место призыва: Чиилийский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Чии¬лийский р-н.
86. Торгаутов Сарсенбек, 1908, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Место призыва: Сайрамский РВК, Казахская ССР, Южно-Казахстанская обл., Сайрамский р-н.
87. Тюснебаев Шантамбей, 1908, рядовой.
Дата и место призыва: Казалинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Казалинский р-н.
88. Тюснебаев Шантамбей, 1908, рядовой.
Дата и место призыва: Казалинский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Казалинский р-н.
89. Утельбаев Кошекбай, 1905, рядовой.
Дата и место призыва: Каратальский РВК, Казахская ССР, Алма-Атинская обл., Каратальский р-н.
90. Утюшев Джанбайй, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Дата и место призыва: Казахский РВК, Казахская ССР.
91. Хаипов Хананья, 1896, рядовой.
Дата и место призыва: Надрольский РВК.
92. Чекиев Состер, 1910, рядовой.
93. Чусамбаев Касаша (Косым), 1907, рядовой.
Место рождения: Джамбулская обл., Меркенский р-н, к/з «Большевик».
Дата и место призыва: Меркенский РВК, Казахская ССР, Джамбулская обл., Меркенский р-н.
94. Ханифанов Бийсек, 1904, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР.
Дата и место призыва: Гурьевский РВК.
95. Хасанов Бубуни 1898, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл.
Дата и место призыва: Джамбейтинский РВК, Казахская ССР, Западно-Казахстанская обл., Джамбейтинский р-н.
96. Шаминов Зейнулла 1902, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Павлодарская обл.
Дата и место призыва: Лебяжинский РВК, Казахская ССР, Павлодарская обл., Лебяжинский р-н.
97. Шаха Шарин, 1905, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Павлодарская обл.
Дата и место призыва: Иртышский РВК, Казахская ССР, Павлодарская обл., Иртышский р-н.
98. Шахаев Каши, 1920, рядовой.
Место призыва: Джалагашский РВК, Казахская ССР, Кзыл-Ординская обл., Джалагашский р-н.
99. Якейсанбаев Этургал, 1924, рядовой.
Место рождения: Казахская ССР, Актюбинская обл., г. Актюбинск.
Дата и место призыва: Хобдинский РВК, Казахская ССР, Актюбинская обл., Хобдинский р-н.

Материалды көшіріп жариялау үшін редакцияның немесе автордың жазбаша, ауызша рұқсаты қажет және Qazaqstan tarihy порталына гиперсілтеме берілуі тиіс. Авторлық құқық сақталмаған жағдайда ҚР Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы заңымен қорғалады. mail@e-history.kz 8(7172) 79 82 06 (ішкі – 111)

Пікірлер

Пікір қалдыру үшін кіріңіз немесе тіркеліңіз

Zhadyra Erbolgan01.03.2015, 00:18

Мусагиев Муталип атты кісіні іздестіріп көресіздер ме? Соғыстан қайтып оралмаған жауынгерлердің бірі

Бас редакторға сұрақ +7 707 686 75 81
Қазақша Русский English